A Wijk aan Zee-ben zajló Tata Steel Chess szuperverseny hetedik fordulójában a világbajnokok csatájában Magnus Carlsen legyőzte Hou Ji-fant. A norvég világelső ellen a kínai nagymesternő a kritikus állásban remiesélyt szalasztott el. Sorozatban negyedik nyerésével Carlsen beérte a holland Anish Girivel szemben döntetlent elérő ukrán Vaszilij Ivancsukot. A francia Maxime Vachier-Lagrave sötéttel kiskombinációval kényszerítette megadásra a horvát Ivan Saricsot. A játéknap meglepetéseként a sereghajtó grúz Baadur Zsobava megfosztotta veretlenségétől a lengyel Radoslaw Wojtaszeket. A holland Loek van Wely kecsegtető állásból kikapott a kínai Ding Lirentől. Az amerikai Wesley So az azeri Tejmur Radzsabovval, az örmény Levon Aronjan az olasz Fabiano Caruanával remizett.

saricvachier_4692

Az esztendő első szuperversenyén a hetedik forduló játszmáit az elnézések, a súlyos elnézések jellemezték. A játéknapon hárman örülhettek a győzelemnek, de igazán elégedett csak a francia Maxime Vachier-Lagrave lehetett, aki ismét bizonyította, hogy a szicíliai védelem Najdorf-változatában rejlő lehetőségeket kitűnően ismeri. Nyeréséhez a horvát Ivan Saric hathatós segítséget nyújtott, a remiesélyt nyújtó pontos védőlépés helyett azonnali vesztőt húzott.

10915257_1560677734175453_2180550483346788829_n

A világbajnokok csatájában Magnus Carlsen diadalmaskodott. A szicíliai védelmű összecsapásban a világbajnoknő Hou Ji-fan túlzottan is passzívan játszott, „kettős fedezékbe” vonult. A norvég világbajnok kedvező állásában áttörést nem talált, a kritikus pozícióban Hou Ji-fan nem találta meg a helyes folytatást, nagy bakija azonnali vesztéshez vezetett. Magnus Carlsen sorozatban negyedik győzelmével már holtversenyben az élen áll a nehéz perceket is átélt Vaszilij Ivancsuk társaságában.

A generációs párharcban a torna doyenje kedvező állását elrontva gyaloghátrányos vezérvégjátékban remizett a holland Anish Girivel, aki fonalas nyerést hagyott ki.

A kínai Ding Liren a ponttal igen, a mutatott játékával azonban korántsem lehet elégedett. A holland Loek Van Wely nyerést adó folytatást, jobb esélyt biztosító lehetőséget is elmulasztott.

A játéknap meglepetéseként a sereghajtó grúz Baadur Zsobava öt vereség után legyőzte a lengyel Radoslaw Wojtaszeket, aki a világbajnok Carlsent és a világranglistán második Fabiano Caruanát is megadásra kényszerítette.

Pontosztozkodással ért véget az örmény Levon Aronjan és Fabiano Caruana, valamint az amerikai Wesley So és az azeri Tejmur Radzsabov összecsapása.

A 7. forduló eredményei:
Ding Liren (kínai, 2732) – Loek van Wely (holland, 2667) 1 – 0 (Angol megnyitás, 79)
Ivan Saric (horvát, 2666) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2757) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 32)
Anish Giri (holland, 2784) – Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2715) döntetlen (Katalán megnyitás, 102)
Wesley So (amerikai, 2762) – Tejmur Radzsabov (azeri, 2734) döntetlen (Vezércsel, 41)
Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2744) – Baadur Zsobava (grúz, 2727) 0 – 1 (Bogoindiai védelem, 37)
Magnus Carlsen (norvég, 2862) – Hou Ji-fan (kínai, 2673) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 54)
Levon Aronjan (örmény, 2797) – Fabiano Caruana (olasz, 2820) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 47)

1-2.Vaszilij Ivancsuk és Magnus Carlsen 5 pont
3-5. Wesley So, Maxime Vachier-Lagrave és Ding Liren 4,5
6-7. Radoslaw Wojtaszek és Anish Giri 4
8-9. Fabiano Caruana és Tejmur Radzsabov 3,5
10-11. Levon Aronjan és Ivan Saric 2,5
12-13. Hou Ji-fan és Loek van Wely 2